یادگیری مهارت تیراندازی در اسلام بسیار توصیه شده است. اما شاید جذاب باشد که بدانید اجر تیراندازی صحیح، دقیق و به موقع به حدی بالاست که قابل تصور نیست و در محاسبات ساده نمی گنجد.
در داستان طالوت و جالوت خصوصا آیات 249 الی 251 سوره مبارکه بقره، در مبارزه ای بزرگ بین کفر و ایمان به رها نمودن تیری خاص اختصاص دارد. طالوت اولین پادشاه بنی اسرائیل پس از این مبارزه نفس گیر بود. نماد مومن صابر و حقیقی معرفی شده است و در سمت دیگر جالوت، محارب فلستی و نماد فساد و قدرت طغیانگر آن زمان حضور داشت.

طبق معمول تاریخ، گروه حق دارای امکانات و نفرات کمتری بود که با آزمایشات الهی این گروه بسیار کم و قلیل گردید. لشکر کوچک طالوت در برابر لشکر مجهز و بزرگ جالوت صف آرایی نمود. جوانی بسیار کم سن و سال بنام داوود سپاه طالوت را همراهی می کرد. این جوان کم سن و سال در حین جنگ، در میانه لشکر، جالوت را دید و در فرصتی مناسب با فلاخن، سر جالوت را نشانه گرفت و با پرتابی دقیق، جالوت را هلاک کرد. با هلاکت جالوت، کل لشکر کفر متواری شد و ایمان و تقوا در سراسر جهان آن روز گسترده شد. و نوجوانی بنام داوود به بزرگترین پیامبران بنی اسرائیل تبدیل شد و ملک داوود و فرزندش سلیمان، زبانزد خاص و عام گردید.
خداوند دو پاداش بزرگ برای داوود در نتیجه رها کردن این تیر در نظر می گیرد: «ملک و حکمت» چنانچه در قرآن فرموده است: وَقَتَلَ دَاوُودُ جَالُوتَ وَآتَاهُ اللَّهُ الْمُلْكَ وَالْحِكْمَةَ - و داوود جالوت را کشت و خداوند (به عنوان اجر این عمل) پادشاهی و حکمت را به داوود اعطا نمود.
براستی چرا پرتاب یک تیر چنین اجر عظیمی در پی داشت؟ خداوند در ادمه آیه 251 دلیل و حکت این اجر عظیم را عنوان می نماید: وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُم بِبَعْضٍ لَّفَسَدَتِ الْأَرْضُ - اگر جالوت با آن تیر الهی که از دستان داوود رها شد، کشته نمی شد زمین پر از فساد و تباهی می شد و همین تیر سرنوشت فساد و تباهی را به تقوا و عبودیت تغییر داد بنابراین چنین اجر عظیمی برای آن در نظر گرفته شد.

بنابراین پیشرفت معنوی به توفیق از جانب خداوند نیاز دارد. زیرا ملک در دستان خداست و تنها اوست که بر قادر بر هر چیزی است. کما اینکه خداوند در سوره ملك - آیات 1 می فرماید: تَبَارَكَ الَّذِي بِيَدِهِ الْمُلْكُ وَهُوَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
Rate this post:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید